
Ergonomia – po co?
Jedną z podstawowych składowych ergonomii jest możliwie najlepsza organizacja miejsca pracy. Głównym celem ergonomii jest dopasowanie miejsca pracy do rodzaju i specyfiki wykonywanych zadań, ale także do indywidualnych potrzeb samych pracowników i ich niepowtarzalnych cech fizycznych.

Ergonomia w pracy biurowej
Długotrwała praca przed monitorem komputera, wykonywana przy nieodpowiednio przygotowanym stanowisku może nieźle zaszkodzić. Nieprawidłowa pozycja ciała na przestrzeni wielu lat prowadzi do nieodwracalnych zmian w stanie zdrowia pracownika. Praca biurowa wymusza określoną pozycję siedzenia, obciąża kręgosłup oraz stawy. To wszystko może skutkować chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Zachowując ergonomiczną, prawidłową postawę można ograniczyć dolegliwości bólowe, a także zapobiec wielu dolegliwościom. Zaleca się, by nasze stawy znajdowały się pod kątem prostym bądź nieco większym. Dotyczy to zarówno rąk, nóg, jak i tułowia. Głowę warto pochylić do przodu.

Meble ergonomiczne to podstawa
Oprócz prawidłowego wykorzystania dostępnej przestrzeni, należy zapewnić pracownikom odpowiedniej jakości meble. Chodzi tu głównie o biurko, krzesła oraz oświetlenie. Na szczęście pracodawcy coraz częściej rozumieją, że troska o pracownika to nie koszt, a inwestycja. Jest on wówczas bardziej produktywny, efektywny i generuje większy zysk.